e-imza nedir?

e- imza nedir

ELEKTRONİK ortamda gönderilen belgelerin hangi kuruma ya da kişiye ait olduğunu doğrulayan e-imza, ıslak imza yani elle atılan imza ile eşit statüye sahip bir uygulama. Sahibinin elektronik ortamdaki nüfus cüzdanı ya da pasaportu olarak algılanan elektronik imza, güvenilir kabul edilen ve sertifika otoritesi olarak adlandırılan kurumlar tarafından dağıtılıyor ve izleniyor.


E-imza sertifikalarının dağıtımına ilişkin yetki belgelerinin ilgili kuruluşlar TukTrust, E-güven ve TÜBİTAK'a verilmesiyle yasal olarak başlayan e-imza sürecinden sonra hakkındaki Elektronik İmza Portalı, Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Dr. Tayfun ACARER tarafından resmen açıldı.

www.e-imza.gen.tr adresinden yayınlanan Elektronik İmza Portalı, Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Dr. Tayfun ACARER tarafından resmen açıldı. Elektronik İmza Portalının amacı, kamuoyunu e-imza, elektronik sertifika teknolojileri ve hizmetleriyle ilgili doğru, güvenilir ve sürekli olarak bilgilendirmek.

Çalışmalarından dolayı FORSNET’i kutlayan ACARER, “Tebrik ediyorum, gayet güzel. Ben portalın çok faydalı olacağına inanıyorum. En azından gelişmelerin yakından takip edilmesi, çeşitli kurum kuruluş ve kişilerin bilgi alabilmeleri, varsa düşüncelerini aktarabilmeleri için önemli. Edinilen bilgilerin aktarılmasında çok da büyük yarar var. Bizim için geri dönüşüm önemli, o geri dönüşüm ufak ufak düzeltmeler içinde gerekli verileri temin eder. O nedenle de Telekomünikasyon Kurumu ile e-imza portalı arasındaki irtibatın devam etmesinden yanayım” diye konuştu.

www.e-imza.gen.tr adresinden yayınlanan portalda güncel haberlerin yanı sıra, konusunda uzman, araştırmacı, yazar ve akademisyenlerin yazı, görüş ve makalelerine yer veriliyor. Kapsamlı araştırmalara dayanan bir bilgi bankası niteliğinde hazırlanan elektronik imza portalında, konuyla ilgili tüm mevzuat, sunumlar, araştırma dosyaları, ses ve görüntü arşivi ile yayınlar bulunuyor.

e-Dönüşümün Anahtarı sloganıyla yayınlanan Portalda, e-imza ile ilgili ulusal ve uluslararası tüm kişi, kurum ve kuruluşların bu teknolojilerle ilgili faaliyetlerine yer veriliyor. Elektronik İmza Portalı, sektör hakkındaki tüm gelişmelerin takip edilebileceği kapsamlı bir kaynak olma özelliği de taşıyor. Portalın, özellikle üyelik, anket ve forum platformlarıyla e-imza konusunda toplumun nabzını tutması ve bu yönüyle de araştırmacılara kaynak oluşturması bekleniyor.

Elektronik İmza Portalını yayına hazırlayan FORSNET Bilgi Teknolojileri’nin 40’a yakın elektronik yayını bulunuyor. Elektronik İmza Koordinasyon Kurulu Üyesi olarak da e-imza’nın bugün geldiği noktaya ciddi katkılar sağlayan FORSNET, bu bilgi birikimini portala taşıyarak e-imza teknolojilerinin hukuki boyutları, kullanım alanları, faydaları ve dikkat edilmesi gereken yönleri hakkında toplumun sürekli bilgilendirilmesini amaçlıyor. www.e-imza.gen.tr adresindeki portalın içeriği ve verilen hizmetler ile ilgili yorum, öneri ve katkılarınızı bilgi@e-imza.gen.tr adresine gönderebilirsiniz.


Bu haber 30613 defa okunmuştur.ayrıca: Bu kategorideki diğer haberler için tıklayınız...