Plazma mı LCD mi almalı ?

Plazma TV’ler; karanlık sahneler, hareketli görüntülerde ve renklerin doğallığı konularında LCD’lere nazaran daha iyi sonuç veriyorlar. Keskinlik, detay ve renklerin parlaklığında ise LCD, plazma TV’lere karşı daha başarılı. Eksilerine baktığımızda LCD TV’ler hızlı hareket eden cisimlerde görüntülerde zaman zaman bozulmalara yol açabiliyor. Karar vereci tek mekanizma bu noktada sadece gözünüz olabilir. Eğer gerçekten 40 inç ve üzeri gibi büyük bir televizyon istiyorsanız bu boyutlara çıkıldığında fiyat avantajı ile LCD’nin daha iyi çözünürlük sunmasına rağmen plazma TV’ler bir adım önde.

 

Öte yandan 37 inç ve altında bir televizyon almayı düşünüyorsanız; o zaman tercihinizi, LCD TV’den yana kullanabilirsiniz. Bu boyutlardaki LCD TV’lerin gün geçtikçe daha da ucuzlaması ve teknolojilerinin her gün biraz daha ileri gitmesi, onları bu sınıfta neredeyse rakipsiz kılıyor.

 

HD faktörü

Plazma ve LCD TV’lerden bahsediyorsak, kesinlikle üzerinden geçilmesi gereken bir konu da HD, (High Definition), yani yüksek çözünürlüklü yayın ve içerikler. Blu-ray ve HD-DVD gibi yüksek çözünürlüklü formatların piyasaya girmesi bir yandan, dijital televizyon yayınlarının hızla HD’ye dönüşmeye başlaması öbür yandan bizi yüksek çözünürlüklü bir geleceğe doğru itiyor. Üstelik bu gelecek çok da uzak değil. Yüksek çözünürlüklü yayın ve içerikler, kelimenin tam anlamıyla, daha önce hiç karşılaşılmayan bir izleme deneyimini kullanıcılara sunuyor. Daha fazla pikseli ekrana sığdırarak ve sıkıştırılmamış dijital video ile elde edilen yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde, ekranda ciddi bir derinlik, keskinlik ve olağanüstü renkler oluşuyor. Yüksek çözünürlük yeteneği, yayıncılıkta renkli yayına geçişten bu yana yaşanan en büyük atılım olarak nitelendiriliyor. Göstergeler ve yapılan çalışmalar 1-1,5 yıllık bir süre zarfında, Türkiye’de de daha fazla HD yayın ve içerik olacağını ortaya koyuyor.Bu haber 6731 defa okunmuştur.ayrıca: Bu kategorideki diğer haberler için tıklayınız...