Panel televizyon nedir?

Büyük ekranları hem daha ince yapmak, hem de onlardan daha kaliteli görüntü elde etmek amacıyla geliştirilmiş televizyonlardır.Panel televizyon sahibi olmak bana neler kazandıracak?
Panel televizyonlar incelikleriyle size yerden tasarruf sağlar. Tavana veya duvara asılabildiğinden, kullanacağınız mekana estetik bir görünüm kazandırır. Yeni nesil dijital yayınları, tüplü TV’lerden daha iyi gösterir.Kaç çeşit panel televizyon bulunuyor?
Panel televizyonlar ikiye ayrılır.
- LCD TV
- Plazma TV

Panel televizyon ekranındaki görüntüler eski televizyonlardan çok mu farklı?
Panel televizyonlar, görüntü kalitesi açısından tüplü televizyonlardan, şu noktalarda farklılık
gösterir:
- Eşit parlaklık: Panel TV’lerde tüplü televizyonların aksine görüntü parlaklığı ekranın her yerinde eşittir. Tüplü televizyonlarda ise projeksiyon yöntemi (yansıtma yöntemi) kullanıldığından, parlaklık, ekranın orta kısmında yoğun, kenarlarında azdır. Bu durum renklerin kenarlarda cansızlaşmasına yol açar.
- Düz ekran: Panel TV’lerde ekran televizyonun her yerinde düzdür. Tüplü televizyonlarda ise ekranın bombeli oluşu özellikle kenarlarda zamanla renk problemlerine yol açar.
- Geniş ekran: Televizyonun sinema perdesine yakın bir görüntü vermesini sağlar.
- Öncelik: Panel ekranlar normal TV’lerin 10’da 1’i kalınlığındadır.
- Ağırlık: Panel ekranlar, normal TV’lerin ortalama 6’da 1’i ağırlığındadır.
- Manyetik alan: Panel ekranlar bir bilgisayar gibi çalıştığı için manyetik alan kullanmazlar. Böylece göz yorgunluğu ve göz bozukluğu yapmaz.
- Görüş açısı: Normal TV’ler 120 derece civarında görüş açısına sahipken, panel ekranlar 170 dereceye varan izleme açısına sahiptir.Bu haber 17740 defa okunmuştur.ayrıca: Bu kategorideki diğer haberler için tıklayınız...