HDTV’ler için özel bağlantı: HDMI Nedir

HDTV’lerin üstün kalitedeki yayınları oldukça yüksek bir bant genişliğine ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. En yüksek kalitede görüntü elde edilmesi amacıyla sıkıştırma veya dijital analog dönüştürme yapılmadan görüntüler HDTV destekli aktarılıyor. Şimdiye kadar etkili bir yol olarak bilinen ama pahalılığı dolayısıyla fazla kullanılamayan DVI yerine daha ucuz ve daha az enerji harcayan HDMI bağlantı türü, HDTV teknolojisiyle birlikte gelen önemli bir yeniliktir. HDMI bağlantısı, HDTV’lerdeki yüksek nitelikli yayınların diğer cihazlara aktarımını ve High Definition içeriklerin rahatlıkla HDTV’lerde seyredilebilmesini sağlamaktadır.

HDMI bağlantısı, 1.3 versiyonu için 10.2 Gbps gibi oldukça geniş bir bant genişliği sunmaktadır. Böylece HDTV’lerden de daha yüksek çözünürlükteki teknolojiler için de kullanılabilecekleri görünmektedir. Ayrıca HDMI’ların aktarım mesafesi 15 metreye kadar çıkıyor.Buna karşın HDMI’larda daha az enerji tüketiliyor. İlk olarak 2002 yılında 1.0 versiyonu çıkan HDMI’lar bugün 1.3 versiyona ulaşmış durumdadır. HDMI 1.3, daha önceki versiyonlara gore daha fazla renk içeren, daha yüksek çözünürlüklü görüntüleri kaldırabilecek, saniyede daha fazla görüntü gösterebilecek bir bağlantı türüdür. Geleceğin HD görüntüleri HDMI 1.3 bağlantısına göre hazırlanmış olacaktır.

Dijital TV yayını
Artık televizyon izleyicileri sevdikleri programları kendilerinin belirlediği saatte seyredebilme imkanına sahipler. Televizyon seyrederken telefon çalarsa veya aniden evden çıkmanız gerekirse “pause” tuşuyla yayını durdurabileceksiniz. En güzel artısı ise sürekli film ve dizi arasına giren dakikalarca süren reklamları ileri sarabilecek olmanız. Futbol maçı seyrederken atılan golü farklı açılardan veya kale arkasından açılacak yeni pencerelerle seyretme imkanı da, size evde gerçek stadyum keyfini yaşatacaktır. Dijital yayın, özellikle HDTV’lerle izlendiğinde daha fazla anlam kazanıyor. Çünkü dijital yayıncılığın gerektirdiği ses ve görüntü kalitesi en iyi HDTV’lerle sağlanabiliyor. Ayrıca aynı ekranda birden fazla pencere açılması gereken durumlarda yüksek çözünürlük hayati önem taşıyor. Hem programı seyretmek, hem reklamlardan ürünleri takip etmek, hem de alışveriş yapmak en fazla HDTV’lerle mümkün hale geliyor. Kısacası HDTV, dijital yayıncılığın da gelişmesiyle birlikte geleceğin televizyon yayını teknolojileri içinde önemli gelişmelerden biri olacaktır.

Tabii ki HDTV’lerde seyredilebilecek High Definition görüntüler, sadece bu özelliğe sahip kanallar ve programlarla sınırlı değil. Ayrıca HD-DVD ve Blu-Ray diskleri internetten indirilen HD görüntüler ve oyun konsolları HDTV’lerde seyredilmek üzere sizleri bekliyor.

Bu haber 19165 defa okunmuştur.ayrıca: Bu kategorideki diğer haberler için tıklayınız...