HD Ready / Full HDTV Nedir?

Plazma ve LCD TV’lerde, kesinlikle üzerinden geçilmesi gereken bir konu HD, (High Definition), yani yüksek çözünürlüklü yayın ve içerikler. Blu-ray ve HD-DVD gibi yüksek çözünürlüklü formatların piyasaya oluşması bir yandan, dijital televizyon yayınlarının hızla HD’ye dönüşmeye başlaması diğer yandan kullanıcıyı yüksek çözünürlüklü bir geleceğe doğru yöneltiyor. Üstelik bu gelecek çok da uzak değil.

Yüksek çözünürlüklü yayın ve içerikler, kelimenin tam anlamıyla, daha önce hiç karşılaşılmayan bir izleme deneyimini kullanıcılara sunmaktadır. Daha fazla pikseli ekrana sığdırarak ve sıkıştırılmamış dijital video ile elde edilen yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde, ekranda ciddi bir derinlik, keskinlik ve olağanüstü renkler oluşur. Yüksek çözünürlük yeteneği, yayıncılıkta renkli yayına geçişten bu yana yaşanan en büyük atılım olarak nitelendirilmektedir. Göstergeler ve yapılan çalışmalar 1-1,5 yıllık bir süre zarfında, Türkiye’de de daha fazla HD yayın ve içerik olacağını ortaya koymaktadır.

Genelde kullanıcılar, alacakları televizyonun üzerinde HD Ready ibaresini gördüğünde bir HDTV satın aldığı yanılgısına kapılabilir. Bu yüzden kullanıcıların HD Ready, yani HD görüntülere uyumlu bir televizyon ile HDTV arasındaki farkları bilmesi önem taşıyor. HD Ready televizyonlar HDTV’lerden farklıdır. Bu televizyonlar HD teknolojisine ait 1080 p ve 720 p çözünürlüğünde yayınları görüntüleyebilirler ama gösterilen yayınlar kendi görüntü kalitelerine göre olur. HD Ready televizyonlarda High Definition görüntüler için entegre bir alıcı yoktur, bu görüntüleri televizyonun alabilmesi için özel bir decoder veya anten gerekmektedir. Dolayısıyla HD Ready televizyonlar HDTV’lerden daha ucuzdur. Bu televizyonlar 1366x768, 1280x768, 1024x768, 1024x1024 ve 1024x1080 gibi çözünürlüklere sahiptir ve HD yayın alıcı içermez. Diğer yandan HDTV yayınları 720p ve 1080i gibi formatlarda yapıldığı için bunları performanslı olarak gösterebilirken Blu Ray 1080 piksel gibi çok daha yüksek kalitede DVD’ler için 1920x1080 diye nitelenen FULL HD televizyonlar gerçek HD görüntü sunar. FULL HD televizyonların da HD yayın alıcılı (FullHD HDTV) versiyonları bulunmaktadır.

Bu haber 36392 defa okunmuştur.ayrıca: Bu kategorideki diğer haberler için tıklayınız...